Всички знаем, че протеинът е основен строителен блок на животните и растенията. Този незаменим макроелемент е от съществено значение за нашето тяло и има множество важни функции. Малко хора обаче знаят, че приемът на достатъчно количество протеини има връзка с хормоналния баланс.
Чувствате се уморени? Борите се с необясними колебания в теглото, глад или храносмилателни проблеми? Страдате от безсъние или проблеми, свързани с кожата, косата и ноктите? Хормоналните промени може да са отговорни за всички тези неприятни симптоми. Някои хормонални промени са нормални и са част от живота на всяка жена: по време на пубертета, менструация, бременност и перименопауза. Други възникват, когато ендокринните жлези произвеждат твърде много или твърде малко хормони.
За щастие има много начини да регулирате хормоналния дисбаланс и да си върнете хармонията. Важно е да се консултирате с лекар, за да определите кои хормони са извън норма и какви са техните нива. След като бъдат идентифицирани конкретните хормонални проблеми, съществуват много подходи, които могат да имат благоприятен ефект върху вашето състояние. Вашата диета, включително видовете и количеството протеини, които консумирате, могат да увеличат или намалят нивата на хормоните в организма.
Какво представляват хормоните?
Хормоните са химически пратеници, произведени в жлезите с вътрешна секреция – включително щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, панкреаса, яйчниците и тестисите – които комуникират с други части на тялото и имат мощно въздействие върху физическото, психическото и емоционалното здраве. Има приблизително 50 различни хормона, включително инсулин, естроген, прогестерон, кортизол, мелатонин, хормони на щитовидната жлеза и тестостерон. Те контролират и регулират поведението и повечето основни функции на тялото от метаболизма и апетита до телесната температура, растежа, съня, възпроизводството, сексуалността, настроението и реакцията към стрес.
Какво количество протеин трябва да консумирате?
Няколко фактора, включително възраст, пол, ниво на активност и здравословно състояние, влияят върху това от колко протеин се нуждаете. Препоръчителният диетичен прием е 0,8 грама на килограм телесно тегло или 0,36 грама на килограм. Това е около 49 грама на ден за жена с тегло 60 кг.
Ако се опитвате да отслабнете, консумацията на достатъчно протеини може да ви помогне да запазите хормоналния си баланс. Проучванията показват, че консумацията на достатъчно количество протеин понижава нивата на стимулиращия апетита „хормон на глада“ — грелин и увеличава производството на PYY и GLP-1, които повишават усещането за ситост. Въпреки това, яденето на твърде малко или твърде много протеини и повишеният прием на калории като цяло може да причини хормонални промени. Преяждането повишава нивата на инсулин и намалява инсулиновата чувствителност, особено при хора с наднормено тегло или затлъстяване. Консумацията на храни с твърде малко калории от своя страна може да повиши нивата на кортизол — хормона на стреса, който във високи нива насърчава наддаването на тегло.
Как да си набавите достатъчно протеин?
Поддържането на хормонален баланс е от съществено значение за здравето. Как да осигурите достатъчно протеини във вашата диета и какво трябва да знаете за поддържането на хормонален баланс? Предстои да разберем.
Хапвайте риба и морски дарове
Морските дарове са здравословен източник на протеини, които поддържат цялостното здраве и хормоналния баланс. Ключовото правило е да изберете морски дарове с ниско съдържание на замърсители като живак и PCB (полихлорбифенили). Те могат да повлияят отрицателно както на естрогенните рецептори, така и на здравето на щитовидната жлеза. Добрите източници на протеин включват: риба тон, сьомга от Аляска, тихоокеански диви сардини, стриди, дъгова пъстърва и сладководна кохо сьомга.
Консумирайте по-малко червено месо
Консумацията на твърде големи количества червено месо може да повиши нивата на естроген – хормонът, отговорен за регулирането на различни аспекти на женското здраве и репродуктивна система. Този ефект обикновено се дължи на хормоните, с които се хранят животните, липсата на фибри, присъщи на диети с високо съдържание на животински продукти или консумацията на твърде много наситени мазнини. Животинските източници на протеини могат да бъдат част от здравословна диета, но за да оптимизирате хормоналния баланс е препоръчително да намалите количеството месо, което ядете или да изберете постни и органични меса. Освен това, за да подобрите здравето на червата и да увеличите изхвърлянето на излишния естроген, консумирайте 25-30 грама фибри дневно. Добавянето на фибри на прах към смутита или консумирането на пълнозърнести продукти с високо съдържание на фибри може да подпомогне както хормоналния ви баланс, така и вашето добро храносмилане.
Избягвайте глутена
Ако имате проблеми с хормоните на щитовидната жлеза, помислете за изключване на глутена – протеин, който се съдържа в някои зърна. Глутенът се свързва с Хашимото – автоимунно заболяване, което уврежда щитовидната жлеза и е водещата причина за хипотиреоидизъм. Избягвайте зърнени храни, съдържащи глутен (пшеница, ръж, ечемик). Изберете естествено безглутенови зърнени храни като царевица и ориз или заменете любимите си ястия с безглутенови алтернативи.
Опитайте веганска диета
Яденето на повече вегетариански източници на протеин е чудесен начин да балансирате хормоните си. За разлика от животинските източници на протеини, растителните храни са естествено богати на фибри и не съдържат химикали, които могат да повишат нивата на хормоните. Консумацията на повече фибри също може да подобри здравето на червата и да регулира цялостния ви хормонален баланс. Освен това фибрите помагат за понижаване на нивата на кръвната захар, което нормализира инсулина в кръвта.
Един лесен начин за увеличаване на растителния протеин е добавянето на веган протеин на прах към смутита. Тези прахове са направени от различни източници на протеин като грах, кафяв ориз, соя и коноп. Можете също така да ядете повече бобови и соеви храни – тофу, едамаме, соево мляко и соеви протеинови гранули. Някои изследвания показват, че консумацията на соеви храни може да помогне за намаляване на симптомите на менопаузата при жените.
Какви предимства предлага конопеният протеин?
Конопеният протеин съдържа мастни киселини, фибри и ценни хранителни вещества, които дават енергия на организма. Основният начин, по който конопеният протеин оказва влияние на хормоналната система, е чрез своето въздействие върху общото здравословно състояние на организма. Ако човек има дефицит на протеини в диетата си, това може да доведе до различни проблеми, включително нарушения в хормоналния баланс. Осигурявайки важни аминокиселини, конопеният протеин може да помогне за поддържането на здравословните функции на организма, включително на хормоналната система.
Конопеният протеинов прах е съставен от конопени семена и е източник на растителни протеини. Той се използва от много хора като допълнение към диетата, особено от вегани и вегетарианци. Кои са основните му предимства?
- Съдържа важни аминокиселини: Конопеният протеин е пълноценен източник на протеини. Той включва 20 аминокиселини, включително 9 есенциални, които тялото не може да произвежда само и трябва да си ги набавя чрез храната.
- Богат на фибри: Протеинът от конопени семена е богат на фибри, което помага за храносмилането и поддържането на здравето на червата.
- Добър източник на мазнини: Конопеният протеинов прах съдържа полезни мазнини, както важните за здравето Омега-3 и Омега-6 мастни киселини.
Подобрява имунната система: Прахът от конопени семена съдържа гама-линоленова киселина (GLA), която има противовъзпалителни свойства и може да подобри функцията на имунната система.