Премахването на окосмяването от различни части на тялото е било популярно при множество народи по целия свят още от древността. Освен като еталон за красота, хигиена и класа при жените, в миналото много мъже са премахвали космите по тялото или скалпа си поради различни причини.
В древен Египет обезкосмяването на главата било задължително за войниците и бойците, за да се избегне сграбчването на косата или брадата от противника по време на сражение. Наред с изобретяването на един от първите медни бръсначи, египтяните често използвали захарни смеси, подобни на кола маска за премахване на космите още преди 3,000 години.
Римляните смятали окосмяването по интимните части за неприемливо, както при жените, така и при мъжете. Те използвали различни пособия за обезкосмяване, като остри камъни, бръсначи, пинсети и дори депилиращи кремове. Брадата и космите по лицето се възприемали като знак за ниска класа, поради което римските и гръцки мъже ходели гладко избръснати. Премахването на телесното окосмяване било задължителна част и от ритуалите за красота на жените от редица азиатски народи, а изтъняването на веждите било популярна мода сред Европейските дами.
Днес голяма част от древните традиции са се пренесли в модерното общество и епилацията продължава да бъде запазена марка не само на жените, а и на много мъже. Въпреки изобретяването на лазерите и фотоепилаторите, в наши дни най – популярните и достъпни средства за обезкосмяване остават бръсненето, кола маската, депилиращите кремове и епилаторите. Заедно с гладката кожа, обаче, премахването на космите често е съпроводено с проблеми, като врастване на космите. Това неприятно състояние може да предизвика възпаление и болка в засегнатия участък, а при честа поява дори да доведе до трайни следи по кожата.
Защо космите врастват в кожата, как да се предпазите от врастването и какво да правите ако проблемът често се появява? Отговорите на тези въпроси ще разберете в следващите редове!
Какво трябва да знаете за врасналите косми
Врасналите косми обикновено се появяват след обезкосмяване. Те представляват растящи косми, които вместо да израснат през кожата се завиват и започват да се развиват на обратно. Когато косъмът промени нормалната си посока на растеж точно преди да пробие повърхностния кожен слой, той остава под него, но е видим с просто око. В други случаи врастването на косъма може да започне на по ранен етап от растежа и да предизвика зачервяване, подуване и образуване на гной. Засегнатото място може да бъде болезнено при допир и да предизвиква дискомфорт при движение, особено в зоните, които са покрити с дрехи. В повечето случаи врасналите косми излизат на повърхността на кожата без допълнителна намеса, дори при поява на леко възпаление. Проблем може да представлява формирането на кисти или неглижирането на възпалението.
Какво предизвиква врастването на космите
Космите израстват от космения фоликул. При нормални обстоятелства косъмът пробива кожата, продължавайки растежа си над нея. Една от причините за врастване на космите е натрупването на прекалено много мъртви кожни клетки по повърхността на кожата. Това пречи на космите да преминат през епидермиса, поради което те променят посоката си на растеж. Осезаемо по – засегнати от състоянието са и хората с чуплива или къдрава коса, при които космите естествено се навиват в хода на израстване. Типично врастването на космите се появява по зоните, които най – често са подложени на обезкосмяване, като лицето, краката, мишниците и интимната зона. Мъжете, които ежедневно бръснат брадите си са с повишен риск от поява на враснали косми.
Как да различите обикновена пъпка от враснал косъм
Понякога е трудно да различим появата на пъпка с развитието на възпаление в следствие на враснал косъм, тъй като те изглеждат много сходно. И в двата случая засегнатия участък се зачервява и може да се появи гнойно връхче. Характерното при врасналите косми е, че зоната около космения фоликул се усеща топла при допир. Със задълбочаване на възпалението размера на подутината може да нарасне и се появи сърбеж.
Усложнения, предизвикани от враснали косми
Системното врастване на космите може да доведе до някои усложнения, като:
- Хиперпигментация на кожата
- Поява на белези
- Увреждане на космените фоликули
- Загуба на окосмяване
- Формиране на кисти
Как да се предпазите от врастване на космите
Ако често се сблъсквате с враснали косми, които се инфектират, специалистите препоръчват преустановяване на епилирането и изпробване на нов начин за обезкосмяване. Един от препоръчителите методи е лазерната епилация. Освен че рискът от враснали косми е минимален, лазерът дава възможност за трайно премахване на космите. Когато нито една от тези алтернативи не е подходяща за вас, бихте могли да предприемете определени стъпки за предотвратяване и терапия на врастването.
Съвети при бръснене
Бръсненето е предпочитан начин за обезкосмяване, тъй като изисква минимални усилия и време, безболезнено е и може да се приложи навсякъде, стига да имате достъп до чиста вода. Въпреки това именно употребата на самобръсначка най – често се асоциира с поява на враснали косми. Това се дължи на факта, че при изрязване с наточените ножчета върхът на косъма става остър и това го прави по – склонен към неправилен растеж.
Често пъти в опит да постигнат идеална гладкост, мъжете и жените бръснат тялото си по посока, обратна на посоката на растеж на косъма. Това допълнително увеличава риска от врастване на космите и развитие на възпаление. Сухото бръснене също допринася за влошаване на кожното състояние и инфламаторните процеси. Затова специалистите препоръчват да се придържате към следните стъпки:
- Редовно сменяйте самобръсначката си.
- Измивайте зоната за бръснене с топла вода и подходящ сапун, за да предотвратите навлизане на бактерии в порите.
- Не използвайте затъпени ножчета.
- Използвайте гел или пяна за бръснене.
- Нанасяйте подходящ лосион върху избръсната зона.
- Обличайте по – свободни дрехи, за да предотвратите търкане и дразнене на обръзнатия участък.
Съвети при употреба на кола маска
Кола маската е хилядолетен метод за обезкосмяване, който и днес има милиони поддръжници. Причините голям брой хора да предпочитат този метод за обезкосмяване са много. От една страна периода на израстване на новите косми е значително по – дълъг, в сравнение с бръсненето. Мнозина смятат, че с течение на времето космите изтъняват и броят им намалява. Тези твърдения не са подкрепени от научни факти, но голяма част от привържениците на кола маската докладват такъв ефект. Други причини за повишения интерес към метода са:
- По – малък шанс от врастване на космите
- Липса на сърбеж, който често се появява след бръснене
- Без порязвания
- Действа като скраб, който премахва мъртвите кожни клетки
Все пак дори епилацията с кола маска понякога води до врастване на космите. Една от причините за това е, че не всички косми се отскубват. Някои от тях се откъсват, в следствие на което се навиват и започват да растат навътре. За да се избегне този ефект, дерматолозите препоръчват освен основните правила за хигиена на кожата, да се обърне специално внимание на ексфолирането.
Няколко дни след кола маска кожата обикновено е много чувствителна. Затова е добре да положите допълнителна грижа като редовно нанасяте хидратиращ крем върху обезкосмения участък. Освен това е желателно да избегнете търкането на кожата с прилепнали дрехи.
За да сте сигурни, че няма да се сблъскате с враснали косми е препоръчително да ексфолирате кожата няколко дни след процедурата. Използвайте нежен скраб, който деликатно да почисти епидермиса и да стимулира кръвообращението. Повтаряйте тази процедура веднъж седмично, особено когато космите започнат отново да израстват. Това ще минимизира риска от врастване и ще направи кожата ви копринено мека и добре оросена. Същите стъпки можете да приложите и при обезкосмяване с епилатор.
Какво да предприемете ако вече имате враснали косми
В случай че врастването е повърхностно и не се наблюдава сериозно възпаление, бихте могли да се справите с врасналите косми у дома. Един от начините е да измиете зоната и деликатно да я ексфолирате със скраб. Така косъмът по – лесно ще излезе на повърхността.
Ако врастването вече е предизвикало възпаление бихте могли да третирате участъка с масло от чаено дърво или друго противовъзпалително средство, което да успокои раздразнението. Нанасянето на лосион на базата на овесени ядки и специализирани кремове също дава добри резултати. Когато косъмът е забит по на дълбоко, възпалителният процес може да доведе до образуване на киста. В такъв случай е желателно да потърсите помощ от дерматолог.
Друго отлично средство за превенция и терапия на враснали косми е Черният африкански сапун с конопено масло на Defeel. Това е 100% натурален продукт, който се отличава със способността си да успокоява възпалението и да почиства и подхранва кожата в дълбочина. Съдържащите се в сапуна фитонутриенти спомагат регенеративните процеси в кожните клетки и допринасят за редуциране на фините линии. Редовната му употреба подобрява външния вид и редуцира врастването на космите след епилация. Опитайте и ще се убедите!