Множествената склероза (МС) е заболяване, при което имунната система атакува централната нервна система (ЦНС) и нарушава нейните функции. Симптомите на състоянието варират от леки и умерени до сериозни, които предизвикват трайно увреждане и влошават качеството на живот.
Тъй като конкретната причина за развитие на МС не е идентифицирана, терапията на заболяването се фокусира върху овладяване на симптомите и забавяне на тяхната прогресия. Освен конвенционалните методи, лекарите обикновено препоръчват допълнителен прием на определени витамини, минерали и други добавки, които помагат при множествена склероза.
Най – важното за множествената склероза (МС)
МС е нелечимо автоимунно заболяване, характеризиращо се с прогресивно влошаване на функциите на ЦНС в следствие на увреждане на миелиновите обвивки на нервите. Демиелинизацията провокира образуване на лезии (структурни тъканни изменения) в различни области на нервната система (мозъка, гръбначния мозък, оптичните нерви). Тези изменения възпрепятстват комуникацията между мозъка и поразените нерви, предизвиквайки разнообразни симптомите. С течение на времето това може да доведе до скъсване на нервните влакна и необратими поражения върху ЦНС.
Най – често засегнатите са на възраст между 20 и 50 години, но състоянието може да се отключи във всеки етап от живота, дори в детството. Вероятността за развитие на болестта е три пъти по – голяма при жените, отколкото при мъжете, а фамилната обремененост повишава риска от МС многократно. Значими рискови фактори са още тютюнопушенето, затлъстяването, наличието на Диабет тип I, артрит и други автоимунни заболявания. Известно е, че диетата също има осезаем принос към задълбочаването на проблема.
Диагностицирането на множествената склероза не винаги е лесно начинание. При голяма част от пациентите се наблюдава еднократна поява на определен симптоми (пристъп), последвана от дълъг период на ремисия. Освен това проявленията на заболяването типично се различават при различните хора, но най – често включват:
- Проблеми със зрението
- Проблеми с баланса и координацията
- Проблеми с паметта
- Нарушена чувствителност на крайниците
- Слабост и хронична умора
- Мускулни спазми
- Депресия
Кои хранителни добавки действат положително при МС
Витамин Д
Витамин Д е жизненоважен нутриент, който изпълнява различни функции в човешкото тяло. От една страна веществото подобрява дейността на имунната система и естествените защитни функции на организма. Този ефект се дължи на способността на хормона да влияе върху активността на различни имунни клетки, чиято прекомерна пролиферация може да допринесе за демиелинизация на нервните влакна.
Известно е, че такива имунни нарушения могат да настъпят при дефицит на витамин Д, който често се среща при пациенти с МС. Според научните изследвания заболяването е много по – разпространено в страните, които са отдалечени от Екватора поради пониженото излагане на слънчева светлина, водещо до занижен синтез на витамина. В допълнение, нутриентът има изразен невропротективен ефект и превенетира оксидативното увреждане на тъканите на нервната система. При спад в стойностите му рискът от заболявания на ЦНС и депресия значително се увеличава.
Магнезий
Магнезият е есенциален макронутриент, който участва в стотици биохимични реакции в организма. Той е най – известен с ролята си в поддържането на мускулната, сърдечна и имунна функции и важността си за костното здраве. В допълнение, минералът действа като ензимен кофактор, който насърчава метаболизирането и активирането на витамин Д. При ниски нива на магнезий, усвояването и поддържането на хормона се нарушава. Според учените това е една от главните причини пациентите с МС да се повлияват добре от допълнителния прием на нутриента.
Друга причина за добавянето на магнезий към терапията на множествена склероза е способността му да противодейства iNOS (азотен – оксид синтаза). Това е специален ензим, който може да допринесе за повишаване на нивата на оксидативен стрес и увреждане на ЦНС. Ефекта на ензима се свързва със способността му да увеличава синтеза на свободни радикали, които нарушават миелиновата обвивка на нервните влакна.
Множество клинични тестове показват, че суплементирането с магнезий предпазва тъканите на нервната система от увреждане и редуцира мускулните спазми при различни форми на МС.
В – витамини
Редица научни изследвания асоциират първите проявление на множествена склероза с ниски нива на витамин В12 и витамин В9. Според специалистите това се дължи на участието на двете вещества в синтеза на ензими, необходими за формирането на миелин. Установено е, че дефицитът на тези витамини нарушава протичането на основни биохимични реакции, които са есенциални за поддържането на миелиновите обвивки на нервните влакна и цялостната нервна функция.
Клиничните тестове показват, че повишеният прием на витамин В12 и витамин В9 подобрява състоянието на пациенти с множествена склероза и понижава риска от влошаване на симптомите. В същото време хората, които страдат от недостиг на тези нутриенти са с повишен риск от развитие на заболяването.
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини са жизненоважни за поддържане на здравето и функциите на различни витални системи. Те са есенциални за правилната работа на мозъка и оптималното психо – емоционално здраве. Освен това ценните нутриенти притежават изразен противовъзпалителен ефект и редуцират инфламаторната симптоматика при различни хронични състояния.
Някои изследвания показват, че добавянето на Омега – 3 суплементи към терапията на различни типове множествена склероза води до подобряване на проявленията на депресия и влияе положително върху възпалението на ЦНС.
Витамин А
Витамин А е ценен нуриент, който изпълнява важна роля в ембрионалното развитие, поддържането на очното здраве, клетъчния растеж и имунната функция. През последните години нарастващ брой проучвания изследват връзката между веществото и неговите производни (ретиноиди) с функциите на централната нервна система. Анализът на събраните данни показва, че витаминът участва в контрола на невронната диференциация.
Според някои специалисти ниските нива на витамин А могат да се асоциират с патогенезата на множествената склероза. Предпоставката за това е, че ретиноевата киселина модулира баланса между различни имунни клетки и транскрипцията на определени гени, свързани с ремиелинизацията на нервните влакна. Поради тази причина лекарите препоръчват повишен прием на нутриента при установяване на дефицит на витамин А при пациенти с МС.
CBD
Канабидиолът (CBD) е мощен канабиноид, който участва в състава на индустриалния коноп и се свързва с широк набор от здравни ползи. Данните от нарастващ брой проучвания асоциират веществото с комплексно въздействие върху организма и подобряване на нервната функция.
Според някои клинични тестове суплементирането със CBD продукти редуцира мускулните спазми и подобрява моторния контрол при хора, диагностицирани с МС. Канабидиолът подобрява депресивната симптоматика, облекчава болката и дава положителни резултати в терапията на различни неврологични заболявания. Освен това е установено, че канабиноидът помага за отказване на различни зависимости. Това е особено полезно за пациенти с множествена склероза, които пушат, тъй като употребата на тютюневи продукти доказано влия върху патогенезата на заболяването.
Източници
Ramsaransing GS, Mellema SA, De Keyser J. Dietary patterns in clinical subtypes of multiple sclerosis: an exploratory study. Nutr J. 2009 Aug 10;8:36. doi: 10.1186/1475-2891-8-36. PMID: 19664270; PMCID: PMC2731789.
Bitarafan S, Harirchian MH, Nafissi S, Sahraian MA, Togha M, Siassi F, Saedisomeolia A, Alipour E, Mohammadpour N, Chamary M, Honarvar NM, Saboor-Yaraghi AA. Dietary intake of nutrients and its correlation with fatigue in multiple sclerosis patients. Iran J Neurol. 2014;13(1):28-32. PMID: 24800044; PMCID: PMC3968354.
Fragoso YD, Stoney PN, McCaffery PJ. The evidence for a beneficial role of vitamin A in multiple sclerosis. CNS Drugs. 2014 Apr;28(4):291-9. doi: 10.1007/s40263-014-0148-4. PMID: 24557746.
Shinto L, Marracci G, Mohr DC, Bumgarner L, Murchison C, Senders A, Bourdette D. Omega-3 Fatty Acids for Depression in Multiple Sclerosis: A Randomized Pilot Study. PLoS One. 2016 Jan 22;11(1):e0147195. doi: 10.1371/journal.pone.0147195. PMID: 26799942; PMCID: PMC4723316.
Nozari E, Ghavamzadeh S, Razazian N. The Effect of Vitamin B12 and Folic Acid Supplementation on Serum Homocysteine, Anemia Status and Quality of Life of Patients with Multiple Sclerosis. Clin Nutr Res. 2019 Jan 25;8(1):36-45. doi: 10.7762/cnr.2019.8.1.36. PMID: 30746346; PMCID: PMC6355946.
Wrzosek M, Łukaszkiewicz J, Wrzosek M, Jakubczyk A, Matsumoto H, Piątkiewicz P, Radziwoń-Zaleska M, Wojnar M, Nowicka G. Vitamin D and the central nervous system. Pharmacol Rep. 2013;65(2):271-8. doi: 10.1016/s1734-1140(13)71003-x. PMID: 23744412.