Едва ли има човек на Земята, който да не се чувствал стресиран поне веднъж през живота си. От ежедневни предизвикателства до житейски кризи – стресът е естествена част от ежедневието. За съжаление обаче, той стои в основата на множество заболявания. Това се дължи на факта, че повечето хора не са научени как да се справят с напрежението и стресовите ситуации по здравословен начин.
Когато постоянно се чувстваме напрегнати и сме стресирани, това води до биохимични изменения в организма и може да отключи както физиологични, така и психо – емоционални проблеми. Затова е жизненоважно да намерим начин да „изпускаме парата“ и да позволяваме на организма да се възстанови от стреса.
Какво се случва с организма когато сме стресирани
Стресът е естествено физиологично състояние, което може да бъде причинено както от отрицателни, така и от положителни събития. Това е физиологичният начин за приспособяване на организма към нови ситуации и събития. Автономната нервна система на тялото регулира сърдечния ритъм, кръвното налягане, дишането, храносмилането, възбудата.
Под влияние на стрес, тялото влиза в режим „бий се или бягай“. Когато това се случи в организма се отделя голямо количество стресови хормони (кортизол и адреналин), които провокират физиологични реакции като:
- Ускоряване на пулса
- Учестено дишане
- Стягане на мускулите
- Повишаване на кръвното налягане
- Изостряне на сетивата
Всички тези процеси настъпват, за да подготвят тялото за защита в случай на опасност. Когато нивата на хормоните на стреса са постоянно повишени, това задейства саморазрушителни процеси в организма. Тогава ставаме жертва на хроничен стрес и сме застрашени от развитие на:
- Депресивни състояния
- Нарушения на съня
- Отслабване на имунната система
- Главоболие
- Хронична умора
- Раздразнителност
- Апатия
- Понижено либидо и сексуални проблеми
- Храносмилателни проблеми
- Повишен риск от наднормено тегло
За да избегнете всички тези неблагоприятни симптоми е необходимо да си изградите методи за справяне със стреса и възвръщане на вътрешния баланс.
Редовна физическа активност
Множество изследвания доказват благотворния ефект на спорта върху здравето. Редовното практикуване на умерена физическа дейност редуцира нивата на стрес и подобрява общото здравословно състояние. Физическите упражнения понижават нивата на хормоните стреса и в същото време насърчават секрецията на ендорфини – невротрансмитери, които действат болкоуспокояващо и стимулират усещането за щастие. В допълнение, спортуването подобрява качеството на съня и минимизира риска от депресия. Доказано е, че хората които спортуват редовно се чувстват по – мотивирани и уверени в себе си.
Изключете вредните субстанции от диетата си
Консумацията на вредни храни влияе негативно върху метаболизма и хормоналния баланс. Учените са установили, че хората които редовно се хранят с полуфабрикати и храни, съдържащи хидрогенирани мазнини, захар и изкуствени съставки са по – склонни към хормонален дисбаланс, депресия, хронични заболявания, нарушен имунитет, повишен риск от възпаления и други.
Всички тези биохимични промени имат пряк ефект върху усещането за тревожност и стрес. Други вещества, които могат да провокират производството на стресови хормони са алкохолът и кофеинът. Кофеинът е силен стимулант, който възбужда нервната система и при прекомерна употреба може да повиши нивата на стрес и раздразнителност.
Смейте се
Смехът облекчава стресовия отговор и отпуска мускулите. Голям брой научни изследвания доказват връзката между смеха и подобрените функции на имунната система. Освен това смехът насърчава производството на хормона на щастието и просто сменя фокуса като разсейва ума.
Може би сте чували са т.нар. „смехотерапия“. Това е психологически подход, при който се смеете, дори и да не ви е забавно. Изследванията показват, че само след няколко минути действително ви връхлита усещане за лекота. Смехотерапията може да се прави самостоятелно или в група. Опитайте, със сигурност няма да ви навреди!
Овладейте дишането си
Когато се намираме под голям стрес дишането става плитко и учестено. Това кара сърдечния ритъм да се повиши и в мозъка нахлува повече кръв, което може да причини замайване. Щом усетите, че пулсът ви се повишава и дишането се променя, се опитайте да се овладеете и да дишате бавно и дълбоко.
От една страна това кара мозъка да се фокусира и да се успокои. От друга страна, бавното и дълбоко дишане активира парасимпатиковата нервна система, която контролира релаксацията. Основната цел на дълбокото дишане е да се фокусирате върху дъха си и да дишате диафрагмено. Това повишава усещането за релаксация и снабдява клетките с достатъчно кислород. В допълнение, проучванията доказват, че бавното и дълбоко дишане насърчава детоксикацията.
Направете си чаша чай
Съществува огромно разнообразие от билки, които успокояват нервната система и помагат за възвръщане на вътрешния мир. Част от растенията с изразен успокояващ ефект са:
- Лайка
- Маточина
- Лавандула
- Валериана
- Пасифлора
- Жълт кантарион
- Мента
Може би ще ви бъде интересно да разберете, че конопът също действа успокояващо. Конопените листа са богат източник на фитонутриенти, които насърчават спокойния сън, успокояват нервите и елиминират тревожността. Forever Hemp Tea Relax е нежна и балансирана формула, която отпуска организма. Чаша от ароматната инфузия след края на напрегнат ден ще ви помогне да релаксирате и да си починете качествено. Друг конопен продукт, който подобрява стресовата симптоматика е тинктурата от коноп със CBDA.
Освен благотворния ефект на билките, приготвянето на чай е успокояващ ритуал, който изисква известна доза концентрация и търпение. Последователното изпълнение на стъпките за приготвяне на чай носи усещане за спокойствие и фокус на ума.
Не оставяйте днешната работа за утре
Отлагането на задълженията е сигурен начин за повишаване нивата на хроничния стрес. Дори когато имате задача, която не ви се нрави, не я оставяйте за последния момент. Освен че по този начин сами си причинявате напрежение, протакането скъсява времето ви за реакция и вероятността да не свършите работата си качествено нараства. Това води до допълнителен стрес, а в някои случаи и до неколкократно извършване на едно и също нещо.
Вместо това, по – добре си съставете списък с приоритети за деня, седмицата, месеца и го изпълнявайте последователно. Старайте се да не прекъсвате една дейност, за да започнете друга. Жонглирането между задачите само по себе си създава стрес и напрежение. Когато умът знае какво следва е много по – подготвен да свърши работата. В допълнение, планирането на деня минимизира шанса от изненади и стрес.
Отдайте се на хобито си
Независимо дали става въпрос за творчество, спорт, четене на книга, слушане на музика, плетене или нещо друго, отдаването на любимо занимание със сигурност ще ви донесе чувство на щастие и ще успокои ума ви. Когато извършваме дейност, която ни харесва, се стимулира секрецията на хормони на щастието и това помага да се борим със стреса по естествен начин. Въпреки че стресът и тревожността могат да ви застигнат навсякъде, има редица неща, които можете да предприемете, за да се успокоите и да си върнете фокуса. Намерете своя начин за заземяване и се радвайте на това, което живота ви е подготвил!