Предменструалният синдром (ПМС) е често срещано състояние, което засяга в различна степен над 70% от жените в детеродна възраст по света. В половината от случаите ПМС не предизвиква сериозно неразположение, но при останалите 50% може осезаемо да влоши качеството на живот в периода преди менструация.
Ако и вие сте от милионите жени, които ежемесечно се сблъскват с неприятните симптоми на ПМС и конвенционалната терапия не ви помага, можете да намерите облекчение на дискомфорта с помощта на природата. В следващите редове ви представяме 5 натурални средства, които са доказали ефективността си в борбата с проявленията на ПМС.
Накратко за предменструалния синдром
ПМС се смята за хронично състояние, при което засегнатите жени ежемесечно изпитват повтарящи се психологични, поведенчески и физически симптоми по време на лутеалната фаза на менструалния си цикъл. Това е периодът между овулацията и същинската менструация, когато производството на прогестерон се увеличава и лигавицата на матката се удебелява в очакване на оплодена яйцеклетка. В случай че през този период не се осъществи забременяване, нивата на прогестерон спадат и се появява менструация, в която неразположението от ПМС би трябвало да започне да отшумява.
В научната литература са описани над 150 симптома, които се асоциират с предменструален синдром, като най – често срещаните включват:
- Болка и напрежение в гърдите
- Крампи, подуване, болезнен корем
- Общо неразположение
- Главоболие
- Промени в апетита
- Често и обилно потене
- Пъпки, омазнени кожа и коса
- Намалена продуктивност
- Променливо настроение
- Сънни проблеми
- По – висока чувствителност към звуци, миризми, светлина
- Отпадналост
Малка част от жените развиват т.нар. предменструално дистрофично разстройство (PMDD), което сериозно засяга психо – емоционалното състояние, а физиологичното неразположение е още по – силно. При това състояние дамите често изпадат в депресия, стават много раздразнителни, нивата на тревожност осезаемо се покачават. Паническите атаки, прекомерната отпадналост и суицидните мисли също са присъщи за разстройството.
Според лекарите и учените хормоналният дисбаланс, нутритивният дефицит и нездравословната диета са основните причини за развитие на ПМС. Характерната терапия на синдрома се изразява най – вече в симптоматично лечение на симптомите и прием на болкоуспокояващи. За съжаление регулярният прием на медикаменти е само временно решение, което често дава нежелани странични ефекти или не е ефективно. Точно затова голяма част от дамите търсят алтернативни средства за справяне с проблема.
Натурални средства за подобряване на симптомите на ПМС
Вечерна иглика
Маслото от вечерна иглика е едно от най – разпространените алтернативни средства за терапия на ПМС. То се извлича от семената на едноименното северноамериканско растение, което от векове се използва за лечение на различни състояния в народната медицина на континента. Различни клинични тестове също доказват ефективността на маслото при ПМС.
Според експертите благотворното въздействие на маслото от вечерна иглика се дължи на високата концентрация на GLA (гама – липоева киселина). Това е вид Омега – 6 мастна киселина, която изпълнява множество важни функции в организма. Изследванията показват, че продължителният прием на маслото подобрява здравето и вида на кожата, облекчава болката в гърдите, редуцира депресивната симптоматика и раздразнителността, намалява чувството на подуване.
Гинко билоба
Гинко билбата е древно растение, което е най – известно с положителното си въздействие върху когнитивната функция и паметта. В действителност, обаче, билката е ефикасна в терапията на различни неразположение, включително ПМС. Данните от няколко изследвания показват, че приемът на екстракт от Гинко подобрява както физическите, така и психологичните неразположения, асоциирани със синдрома. Според клиничната информация съдържащите се в растението фитонутриенти помагат при:
- Задържане на течности
- Болка и повишена чувствителност в гърдите
- Подуване
- Раздразнителност
- Променливо настроение
Агнус – кастус
Витекс агнус – кастус (аврамово дърво) е популярно средство за регулация на менструалния цикъл и хормоналния баланс. Множество клинични изследвания доказват положителния ефект на билката при ПМС, PMDD, менопауза, проблеми с фертилитета. Специалистите препоръчват приема на екстракт от растението за подобряване на:
- Главоболието
- Психо – емоционалното състояние
- При раздразнителност и тревожност
- За нормализиране на нивата на прогестерон
- При подуване
Бял равнец
Белият равнец е ненадминато природно средство за лечение на различни женски болести. Билката се използва от векове в народната медицина по целия сват и намира широко приложение в терапията на някои от симптомите на ПМС, в това число дисменорея.
Според съвременните клинични изследвания екстракт, настойка или запарка от растението облекчава менструалната болка и крампите, редуцира обема на менструацията, благоприятства цялостното здраве на женската полова система. Положителното въздействие на белият равнец се дължи на способността му да поддържа хормоналния баланс и да успокоява възпаленията. Растението се използва още за регулиране на менструацията, при кисти на яйчниците и миома.
CBD
Канабидиолът (CBD) е активно вещество в конопа, което притежава множество полезни свойства и намира приложение в превенцията, терапията и лечението на голям брой здравословни състояния, в това число ПМС. Нарастващ брой научни изследвания се фокусират върху способността на канабиноида да въздейства върху ендоканабиноидната система (ЕКС), която оказва ключова роля в регулацията на останалите витални системи в човешкия организъм.
Според специалистите, ЕКС има пряко влияние върху когнитивното и психично здраве и контрола над болката. Посредством влиянието си върху рецепторите на ЕКС, канабидиолът може да подобри симптомите на депресия и тревожност, качеството на съня и концентрацията. Освен това веществото се доказва като ефективно средство за облекчаване на остра и хронична болка в клиничните тестове. Различни CBD продукти се използват за подобряване на болката в кръста и главата, крампите и нервното напрежение при ПМС.
Източници
Yonkers, Kimberly Ann et al. “Premenstrual syndrome.” Lancet (London, England) vol. 371,9619 (2008): 1200-10. doi:10.1016/S0140-6736(08)60527-9.
Shannon S, Lewis N, Lee H, Hughes S (2019) Cannabidiol in anxiety and sleep: A large case series. Perm J 23: 18-41.
Ozgoli G, Selselei EA, Mojab F, Majd HA. A randomized, placebo-controlled trial of Ginkgo biloba L. in treatment of premenstrual syndrome. J Altern Complement Med. 2009 Aug;15(8):845-51. doi: 10.1089/acm.2008.0493. PMID: 19678774.
Jenabi E, Fereidoony B. Effect of Achillea Millefolium on Relief of Primary Dysmenorrhea: A Double-Blind Randomized Clinical Trial. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2015 Oct;28(5):402-4. doi: 10.1016/j.jpag.2014.12.008. Epub 2014 Dec 23. PMID: 26238568.
Mahboubi M. Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments. J Menopausal Med. 2019 Aug;25(2):74-82. doi: 10.6118/jmm.18190. Epub 2019 Aug 5. PMID: 31497576; PMCID: PMC6718646.
Shaw S, Wyatt K, Campbell J, Ernst E, Thompson‐Coon J. Vitex agnus castus for premenstrual syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Mar 2;2018(3):CD004632. doi: 10.1002/14651858.CD004632.pub2. PMCID: PMC6494412.